Programverksamhet och evenemang
På Kristinehamns Historiska kan du ta del av ett brett programutbud. Förutom våra egna aktiviteter så finns det också möjlighet för ideella föreningar att hålla arrangemang i våra lokaler. Läs mer om våra evenemang nedan, eller genom att besöka www.visitkristinehamn.se
14 juni – Invigning EPA Sverige

Invigning av fotoutställningen EPA Sverige
Det blir en helfestlig dag med besök av lokala EPA-traktorer (bland annat en T-Ford). På plats finns fotografen Benjamin Nørskov som under 4 år träffat och fotograferat EPA-ägare.
14 juni klockan 13.00
Vi bjuder på både fri entré och varmkorv.
Favorit i repris: Nils Ferlin - en poet och mångsysslare
På allmän begäran välkomnar vi till ännu en härlig kväll på Kristinehamns Historiska, där Karl Swan berättar om Nils Ferlins liv och Lars Bergström sjunger tonsättningar av hans verk.
25 juni klockan 18.00
Fri entré!
Förboka din plats senast 24 juni via historiska@kristinehamn.se
eller 0550-88570. Drop-in i mån av plats. Evenemanget pågår ca en timme.
Allmänna visningar av basutställningen "Järnet födde staden"
Följ med vår guide som berättar om hur och varför Kristinehamn blev en stad. Ingen föranmälan. Entré vuxen 50 kr, barn t o m 19 år gratis, årskort gäller. Visningen kostar ingenting extra.
Upplev historiska museet
Låna vår historiska väska och gå på upptäcktsfärd i basutställningen ”Järnet födde staden”, lek detektiv med ”Titta och hitta” och klä ut dig till en historisk figur. I utställningen finns också spännande och lärorika tittskåp och du kan prova att skriva ditt namn på runskrift.
Vill din förening skapa en utställning eller hålla ett arrangemang?
Kontakta intendent Lena Örtlund, se kontaktuppgifter längst ner på sidan.