Till innehållet

Elevinloggning och elevkonto

Google Classroom - för dig som läser i klass eller på flex

Google Classroom är den lärplattform du använder om du läser ämnen eller går en utbildning i klass eller på flex. 

Du som är antagen till en utbildning har tidigare fått ett brev från oss med instruktioner om att skapa lösenord. När det är klart ska du logga in i länken nedan. Där kan du:

  • läsa viktig information
  • komma i kontakt med din lärare

 

Logga in på Google Classroom

Välj Classroom och använd ditt användarnamn och det lösenord du har valt. Fungerar inte din inloggning så får du hjälp av din lärare vid din studiestart.

 

För dig som läser på distans via Hermods

Om du läser helt på distans via Hermods ska du använda Omniway. Dina inloggningsuppgifter skickas via mejl till den mejladressen du har angett vid ansökan. Om du inte fått några inloggningsuppgifter kan du kolla i din skräppost så mejlet inte har hamnat där.

Om du har ett fungerande konto men tappat bort ditt lösenord kan du antingen begära ett nytt via inloggningssidan eller vända dig till Hermods support på telefon 010-142 10 00 eller mejl studerandeservice@hermods.se.

 

Logga in på Hermods via Omniway

 

Tack! Om du vill skriva en kommentar kan du göra det här. Tryck annars bara på "Skicka". Om du vill felanmäla något annat än webbplatsen, eller kanske lämna ett förslag, begära ut en handling eller liknande så gör du det i e-tjänsten Kontakta kommunen istället..